Na otázky odpovídá Alois Sečkár, vývojář ze společnosti Eviden a duchovní otec akce:
Na této jednodenní akci přivítáme zajímavé zahraniční řečníky z open-source komunity okolo frameworku Vue.js, což je moderní nástroj pro vývoj webových aplikací, který směle konkuruje zavedeným JS frameworkům, jako jsou React či Angular. Pokud už Vue znáte, uslyšíte určitě leccos nového, protože jeho ekosystém se neustále vyvíjí a mluvit o tom budou lidé, co ty změny pomáhají tvořit. Pokud Vue ještě neznáte, bude to skvělá příležitost poznat, jak snadno lze dnes začít tvořit weby.
Poté, co jsem Vue – a hlavně na něm postavený nástroj Nuxt – začal používat na osobní projekty a brzy i v práci, začal jsem se o dění okolo zajímat víc. Povedlo se mi už několikrát přispět menšími úpravami do oficiální dokumentace a vyslyšel jsem iniciativu Vue týmu výsledkem čehož je kompletní český překlad, o nějž se nadále starám a udržuju ho aktuální.
Pak mě napadlo, že další krok, jak rozvoji Vue pomoci, je představit ho v ČR, protože jsem se na jednom školení JavaScriptu setkal s tím, že o něm kolegové účastnici ještě ani neslyšeli. Troufl jsem si do přípravy takové akce pustit i proto, že je mezinárodní komunita podobným akcím nakloněna a vždy ochotná pomoci.
Kompletní přehled vystupujících je k dispozici na webu akce. Nejvýraznější postavou bude určitě Daniel Roe, vedoucí vývojového týmu frameworku Nuxt. V záloze jsou i další zvučná jména. Já se například těším na Ramonu Schweing a její přednášku o bezpečnosti a testování nebo na tipy pro nábor Vue.js vývojářů, které nám dá Juan Andrés Núñez.
Konference proběhne ve velkém kinosálu, takže je zaručeno pohodlné posezení a kvalitní audio-vizuální zážitek. K tomu samozřejmě prvotřídní catering v ceně.
Se všemi vystupujícími bude možné v prostorném předsálí hovořit před nebo po jejich přednáškách. Také samozřejmě můžete potkat mnoho dalších IT odborníků naladěných na podobnou vlnu jako vy nejen z ČR, ale i z okolních zemí, protože konferenci cílíme na celý středoevropský prostor.
Z akce si odnesete lepší znalost dynamické technologie pro moderní frontendový výjoj, která nejnovější trendy nejen sleduje, ale mnohdy i sama spoluvytváří (viz například vývojový server Vite).
Rádi bychom naplnili sál, jehož kapacita je něco přes 300 míst. Reakce na konferenci jsou vesměs velmi pozitivní, takže věříme, že se to povede.
Akci pořádáme poprvé a protože vytváříme spíše produkty na míru konkrétním zákazníkům, než aplikace pro širokou veřejnost, nemáme tolik možností, jak případné zájemce efektivně oslovat. Hrozí tedy, že lidé nedorazí jednoduše proto, že se o konání konference vůbec nedozví. Velmi proto děkujeme společnosti GOPAS za ochotu stát se partnerem akce a informovat o PragVue 2024 svými kanály. I vy, čtenáři, nám může s tímto úkolem dále pomoci – máte-li ve svém okolí někoho, koho by Vue.js mohlo zajímat, dejte mu vědět!
Pokud bude konference úspěšná, určitě bych se k ní v dalších letech rád vrátil, protože mám zájem šířit povědomí o Vue v Česku i nadále. Ekosystém Vue.js bude mít učitě zase co nového nabídnout i za rok. A protože je Praha krásné město, tak věřím, že se i mnozí účastníci budou chtít vrátit a znovu se tu setkat.
Těším se tedy na všechny 17. září v Praze na Smíchově, kde se uvidíme poprvé a snad ne naposled!