Umělá inteligence je ve stručnosti vědní obor či disciplína, která se zaobírá vývojem algoritmů a strojů, které vykazují znaky inteligentního chování. Umělá inteligence je postavená ve velké míře na základech mnoha dalších oborů, jako je informatika, matematika, statistika, logika, lingvistika nebo neurovědy. Běžně se můžete setkat i se zkratkou UI nebo AI (anglicky Artifical Intelligence).
Rozhodnutí, jakým způsobem budeme umělou inteligenci používat bude pravděpodobně jedno z těch nejzásadnějších.
Problémem týkajícím se vývoje a používání moderních digitálních technologií, jako je AI, bychom měli věnovat větší pozornost a považovat jej za aktuální. AI je součástí našich každodenních životů a je možné předpokládat, že její důležitost v následujících letech ještě vzroste. Většina lidí avšak nerozumí principům, kterými se tyto technologie řídí. Proto pokud Vás robotika zajímá a chtěli byste se dozvědět více, přihlaste se na naše kurzy z oblasti RPA (Robotické automatizace procesů).
Původní obavy, které lidstvo v minulosti mělo se týkaly toho, že nám umělá inteligence nahradí pracovní místa ze spousty různých oblastí. Tato pracovní místa jsou z větší části zaměřena na manuální a opakované úkony, takže by šlo primárně o pracovní pozice v továrnách.
Kai-Fu Lee, odborník na umělou inteligenci v roce 2019 předpověděl, že do následujících 15 let nahradí umělá inteligence až 40 % pracovních míst.
To je celkem děsivá představa. Představte si, že by téměř polovina obyvatel přišla o svou práci. UI je v porovnání s člověkem schopna pracovat 24 hodin denně, nepotřebuje jíst ani pít. A co je nejdůležitější, software nepotřebuje dostávat žádnou výplatu jako my lidé. Na druhou stranu je do něj zapotřebí větších investic.
Česká republika má ambici stát se jednou ze zemí, kde bude umělá inteligence jako „doma“. A daří se jí to. Na tak malou zemi disponujeme několika desítkami pracovišť s umělou inteligencí, naši vědci jsou oceňováni v zahraničí a vedeme také se závaděním umělé inteligence ve firmách. Dvě nebo více technologií umělé inteligence přijalo v Česku již 40 % firem.
V Česku již v roce 2001 vzniklo centrum umělé inteligence (AIC) na FEL ČVUT, které založil prof. Michal Pěchouček se svými kolegy a doktorandy. Od svého založení se vypracovalo na pozici uznávaného výzkumného pracoviště s více než 70 vědci z celého světa a desítkami projektů financovanými grantovými agenturami, EU, USA i soukromým sektorem (mezi hlavní průmyslové partnery patří např. ŠKODA AUTO, Avast nebo RedHat). Centrum pokrývá oblasti jako jsou teorie her, robotika, automatizované plánování, strojové učení, optimalizace, kybernetická bezpečnost a inteligentní mobilita. Možná jste se také setkali s popularizátorkou umělé inteligence Sárou Polak, která s ČVUT spolupracuje.