7. ročník největší československé konference JavaDays 2022 je za námi!

Viděli jste 17 přednášek od 15 speakerů, měli jste možnost diskutovat s odborníky a kolegy z oboru naživo, a to v prostorách kina CineStar na Černém Mostě.
Konference byla určená pro Java vývojáře, programátory a všechny zájemce o Javu a související technologie.

Archiv konference

V archivu najdete dvoudenní záznam celé konference. Získáte sedmi denní přístup do archivu a koupit si jej můžete do 20. prosince 2022.

 

Kdo na konferenci vystoupí?

    Miroslav Sevelda                   
                                             

Projekt Loom: virtuální vlákna v Java 19

Projekt Loom zavádí do Javy podporu pro virtuální vlákna. Co to znamená z pohledu vývojáře? Vrací se dříve zavržený M:N model? Podíváme se na důvody, proč mohou být virtuální vlákna užitečná a ukážeme se příklady použití.


Jiří Pinkas                                                                                 

Keynote - Java a celý ekosystém okolo ní nezadržitelně jede dál a neustále se vyvíjí a vylepšuje. Jaký je aktuální stav Java světa? Jaké jsou novinky v Javě? A co nás v brzké době čeká?

Tvorba docker image pomocí Spring Boot Maven Pluginu - Pomocí Spring Boot Maven pluginu můžete už delší dobu vytvořit layered Docker image. Za poslední roky se tento mechanismu výrazně vylepšil a zejména u Spring Native aplikací má velký smysl ho používat. V této přednášce se na něj důkladně podíváme.

Zkušenosti se Spring Native - Pomocí Spring Native je možné tvořit aplikace, které se spouští v řádu milisekund a "žerou" výrazně méně RAM oproti tradičním Java aplikacím běžícím na JVM. Přestože první General Availability verze bude až v tomto listopadu se Spring 3, tak různé beta verze jsem používal přes rok na produkci a na této přednášce bych se chtěl podělit o zkušenosti.


Petr Adámek  

 

Přednášky:

Tipy a triky práce s pamětí v Javě

Web Services, SOAP, REST aneb jak je správně navrhovat          

                                                                                                                                                                                                                   


Roman Bouchner                                                                                  

Škálovatelný Java backend - tipy a triky z praxe

Je nutné si projekt komplikovat složitou architekturou? Nebo existuje jednodušší cesta pro škálovatelný backend? Ukážu, jakým způsobem vyvíjíme java backend založený na relační databázi. Vysvětlím, co je potřeba pro implementaci bezvýpadkového nasazení do produkce, co je důležité z pohledu konzistence dat a kde jsou obvyklé pasti. Zmíním, jak jednoduše a bezpečně řešit komunikaci mezi backendy a jak efektivně ošetřovat chybové stavy.


Steven Czerwinski                                                              

The Law of Large Numbers: Friend and Foe to Distributed Systems

The Law of Large Numbers is a somewhat surprising result of probabilistic systems and often has significant implications on the design of distributed systems. I will describe two different examples of this law on a distributed system we built to process tremendous amounts of streaming data. In one example, we leveraged it to our benefit. In the other, we had to fight against it to achieve a balanced work load.


Štěpán Bechynský                                                       

Úvod do Azure Apps Service pro Java vývojáře

Přednášce si na praktických ukázkách předvedeme, co je to Azure Apps Service a jaké výhody přináší nasazení Java aplikací do tohoto prostředí. Kromě běřných věcí, jako je konfigurace automatického škálování, se zaměříme na bezpečnost. Uvidíte základní konfiguraci přístupu pomocí Azure Active Directory a ukládání tajemství do Azure Key Vault.


Pavel Jetenský                                                               

Produktivita práce v IntelliJ Idea - pokročilé tipy

Přednáška představí nástroje, postupy a pokročilejší techniky práce v oblíbeném IDE. Představíme si od kolegů sesbírané způsoby používání Idey, které významně ulehčují práci, jenž jsou však často širší komunitě programátorů neznámé. Tipy se budou věnovat čtyřem oblastem - navigaci v kódu, debugování, editaci kódu a užitečným nástrojům a pluginům.


Ivan Macák                                                                                                                                        

Domain Driven Microservice

Pri riešení komplexnejších problémov hľadáme možnosti a postupy ako správne a efektívne popísať, dekomponovať a znovu integrovať jednotlivé časti systému tak, aby daný systém okrem biznis služieb disponoval aj kvalitami ako flexibilita, rozšíriteľnosť, adaptabilita alebo robustnosť. Prednáška sa pokúsi odpovedať na nasledovné otázky: Ako dôležité je jednotné pochopenie problému? Aké máme možnosti riešenia? Ako nám dostupné Java technológie pomáhajú pri implementácii? Aké možnosti nám celkovo dáva koncept Domain Driven Design pri modelovaní komponentov v kontexte  architektúry Mikroslužieb?


Jan Novotný                                                                                                                                             

Nebojte se benchmarků při vývoji

K výkonnostnímu testování aplikací dochází obvykle až v posledních fázích projektu, nebo pouze tehdy, když aplikace nestíhá zvládat požadovaný provoz. Pokud však začneme výkonnostní testování provádět už v raných fázích vývoje a místo testerů jej začnou provádět vývojáři, můžeme dojít ke kvalitativně mnohem lepšímu řešení, které na konci projektu už nelze jednoduše dohnat. Zároveň nás tyto testy mohou zavčas upozornit na propad výkonu ve chvíli, kdy dojde k zanesení nového problému do zdrojových kódů. V této přednášce vás Honza Novotný seznámí s nástrojem JMH zpřístupňujícím výkonnostní testování při vývoji aplikací nad JVM. Naučíte se psát, spouštět a vyhodnocovat vlastní výkonnostní testy.


Leoš Přikryl                                                                            

jOOQ - tak trochu jiný ORM framework

jOOQ je database-first ORM framework pro Javu a další jazyky nad JVM. Poskytuje typově bezpečné API pro psaní databázových dotazů, které umožňuje využít plnou sílu SQL. Přijďte si poslechnout, jak jsme se pro něj ve firmě nadchli a jak v našich Springových aplikacích v Kotlinu postupně nahradil Hibernate, který nám častěji házel klacky pod nohy, než pomáhal.


Jan Skalický                                                                                                                                                                     

Zoologie kryptoměn

Přednáška volně navazuje na autorovu dřívější přednášku zabývající se základy kryptoměny. Připomene základní vlastnosti Bitcoinu a blockchainu zejména v technickém, ale i ekonomickém kontextu. Hlavním tématem jsou však alternativní decentralizované kryptoměny, se kterými seznámí posluchače prostřednictvím jejich technické klasifikace. Vybranými "altcoiny" se následně zabývá podrobněji. Posluchač se dozví, jak se liší a co bylo motivací pro vznik prvních altcoinů (např. Namecoin, Litecoin) a jaké možnosti přináší další, které nejsou založeny na bitcoinovém protokolu (např. CryptoNote, Ethereum). Tato přednáška je první ze dvou částí o alternativních kryptoměnách a příště na ni naváže přednáška zaměřená na anonymní měny.


Víťa Plšek                                                                               

Jak testovat webové aplikace v Kotlinu a ještě k tomu s radostí

Píšete aplikace ve Springu s Kotlinem? A testujete rádi? Věřím, že se Vám zalíbí populární testovací frameworky Kotest a Mockk, které do světa testování přináší čerství vítr. Dovolím si rýpnout do zažitých názorů a způsobů, jakým vývojáři píšou testy. Na oplátku Vám ukážu, že psát E2E testy pro REST při TDD je nejen možné, ale i efektivní.


Štěpán Šindelář                                                                                                

GraalVM: Java ♥ Python ♥ Micronaut

GraalVM je distribuce HotSpot/OpenJDK, která kromě již dobře známého nástroje GraalVM native image přidává navíc i možnost spouštět Python na JVM a kombinovat ho s Javou. K čemu to může být dobré? Například pro přidání možnosti skriptování do Java aplikací. Během přednášky se podíváme na standardní Micronaut framework příklad: jednoduchou chatovací aplikaci s použitím websocketů a rozšíříme ho tak, aby bylo možné přidávat vlastní chat boty naskriptované v Pythonu.


Abhishek Abraham                 

Přednáška:

Development in Commerzbank Counterparty Risk Cluster                                                                                                                                                                       


Tomáš Buriánek

 

Přednáška:

Development in Commerzbank Counterparty Risk Cluster

                                                                                                                                                                                                                    

 

Generální partner

 

Hlavní partner

 

 

Partner

                

Mediální partneři

                


                 


     

 

Community partneři