"IT ráno s GOPASem" aneb ráno plné jedniček a nul. IT rána jsou hodinové webináře, které jsou zcela zdarma. Webinář vždy vede jeden z TOP lektorů, který se věnuje vybranému IT tématu.
Co se na webináři dozvíte:
Přidejte se k nám na zajímavý webinář o integraci AI s IoT zařízeními. Na webináři vás provedeme základním nastavením cloudových služeb a AI technologiemi, které vylepší vaše možnosti v oblasti IoT. Také si ukážeme praktické příklady, jak jednoduše vytvořit zařízení pro hacking IoT.
O lektorovi:
Wayne je mezinárodně uznávaný pro své pracovní zkušenosti, úspěchy a přínosy v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti. V současnosti se specializuje na širokou škálu ofenzivních a defenzivních technologií umělé inteligence pro robotiku, jako jsou drony, vývoj a správu nových high-tech bezpečnostních nástrojů, vlastní hardwarová řešení pro biomedicínské produkty, digitální forenzní analýzu, penetrační testování, mobilní bezpečnost a rádiové frekvence s využitím specializovaných SDR. Wayne a jeho tým poskytli bezpečnostní hodnocení, výsledky penetračních testů a školení na míru mezinárodním korporacím a mnoha vládním agenturám.
Na webinář navazují tyto kurzy:
Jak se můžete připojit?
Stačí se zaregistrovat a každému účastníkovi zašleme e-mail s přístupem. Připojení bude probíhat přes MS Teams, ale není nutné mít vytvořený účet ani aplikaci – webinář si můžete spustit přímo ve vašem prohlížeči.
Co se na webináři dozvíte:
Už jste slyšeli o nejnovější verzi nejpopulárnějšího kurzu Certified Ethical Hacker (CEH)? Verze 13 přináší revoluční vylepšení díky integraci umělé inteligence (AI)! Na tomto webináři vám představíme klíčové novinky CEH v13, ukážeme roli AI v etickém hackingu a odhalíme, jak tyto nástroje pomáhají při identifikaci zranitelností a posilování kybernetické obrany.
O lektorovi:
Lubomír Ošmera je lektorem a konzultantem v oblasti technologií Microsoft. Jeho hlavním zaměřením je bezpečnost v cloudovém a on-premise prostředí Microsoftu. Jako konzultant a architekt implementuje bezpečnostní technologie v malých firmách s desítkami uživatelů, stejně jako v mezinárodních korporacích s tisíci uživateli. Kromě bezpečnosti se intenzivně věnuje operačním systémům Windows/Windows Server, Active Directory, Microsoft 365 a obecně platformě MS Azure. Je držitelem mezinárodních certifikátů MCSE, MCT, CEH, CND a CCNA.
Na webinář navazují tyto kurzy:
Jak se můžete připojit?
Stačí se zaregistrovat a každému účastníkovi zašleme e-mail s přístupem. Připojení bude probíhat přes MS Teams, ale není nutné mít vytvořený účet ani aplikaci – webinář si můžete spustit přímo ve vašem prohlížeči.
Přihlaste se do našeho newsletteru IT Rána. O nových webinářích se dozvíte jako první! Přihlásit se
Během tohoto webináře vám představíme klíčové funkce asistenta produktivity Microsoft 365 Copilot. Ukážeme, jak vám umělá inteligence může usnadnit každodenní práci s nástroji, jako jsou Outlook, Word a PowerPoint – od psaní a formátování dokumentů, přes efektivnější vyřizování e-mailů, až po tvorbu prezentací. Zjistíte, jak efektivně využívat Microsoft 365 Copilot ke správě úkolů a jak jeho podpora může výrazně ušetřit čas a zjednodušit práci na projektech. Připojte se k nám a objevte, jak vám Microsoft 365 Copilot může pomoci pracovat rychleji a pohodlněji.
V dnešní době jsou data jedním z nejdůležitějších aktiv každé organizace. Pro zajištění jejich kvality, bezpečnosti a efektivní správy je nezbytné zavést robustní strategii správy dat (Data Governance). Tento webinář se zaměří na představení nástroje Apache Atlas, který je jedním z nejpopulárnějších open-source řešení pro správu dat a metadat.
Na tomto webináři se dozvíte, co jsou to hesla a šifrovací klíče, k čemu slouží a proč je nutné je po útoku znovu vygenerovat. Povíme si také o následcích špatně navrženého využití HSM.
Zveme vás na dynamické seznámení s PRINCE2, uznávaným standardem pro řízení projektů. Na tomto webináři se seznámíte se základními principy, klíčovými procesy a praktickou aplikací metodiky PRINCE2. Dozvíte se, jak PRINCE2 může zefektivnit řízení vašich projektů, minimalizovat rizika a zvýšit vaše šance na úspěch. Ideální pro nové i zkušené projektové manažery, kteří hledají osvědčené metody pro své projekty.
Scala je moderní programovací jazyk určený pro vývoj softwaru v JVM, který umožňuje bezproblémové používání knihoven a frameworků Javy. Jazyk Scala je oblíbený v oblasti velkých dat a distribuovaných výpočtů. V tomto webináři se zaměříme na praktické aspekty funkcionálního programování a výkonný typový systém jazyka Scala. Kromě toho se budeme zabývat zpracováním dat v Apache Spark a také tématy, jako jsou streamy, efekty, futures a moderní paralelismus.
Kybernetická bezpečnost se týká každé organizace a v posledních letech nabývá na významu vzhledem k nárůstu kybernetických útoků, které ohrožují nejen ekonomiku, ale i další oblasti. V roce 2024 vstoupí v platnost novinky v zákoně o kybernetické bezpečnosti. Změny se dotknou přibližně 6 000 českých společností a pokuty za nedodržení povinností podle tohoto nového zákona mohou dosáhnout až 10 milionů eur. Jak se vyhnout problémům? Jak najít správného partnera, který vám pomůže splnit všechny požadavky?
Používáte Microsoft Office? Asi jste už někdy zkoušeli zamykat list v Excelu, možná i dokument ve Wordu nebo prezentaci v PowerPointu. Na webináři vám předvedu, jak jsou tyto zámky účinné, nebo spíš neúčinné. A ve druhé části vám ukážu, jaké jsou dnes možnosti fyzického špehování a na co si především dávat pozor.
Připojte se k nám na IT Ráno s GOPASem a objevte revoluční nástroj GitHub Copilot. Během tohoto webináře vás lektor Štěpán Bechynský zavede do světa nástroje GitHub Copilot a jeho nekonečných možností. Dozvíte se, jak tento nástroj využívá strojové učení ke generování inteligentních návrhů kódu a jak může zásadně zvýšit vaši produktivitu při psaní kódu. Dozvíte se, jak jej nainstalovat, zaregistrovat a jak jej správně používat ve svém projektu. Připojte se k nám a objevte budoucnost programování s nástrojem GitHub Copilot. Nechte se inspirovat a naučte se nové techniky, které vám pomohou psát kvalitní kód rychleji a efektivněji než kdykoli předtím.
Six months ago, many of us were consumers of AI without knowing it. Today, we are trying to determine whether AI is going to replace humans in the workplace. What happened? OpenAI released ChatGPT which was soon followed by other Generative Artificial Intelligence (AI) models from Google, Meta, and other big tech companies. If you are still attempting to understand what Generative AI is, and what knowledge and skills you are going to need, then join us for this interactive webinar. In this webinar, we will discuss the fundamentals of Generative AI, how it is being used to augment human tasks today, and its expected future use. We will also explain what makes a good prompt to elicit the best response from tools like ChatGPT, and deliberate ethical challenges for this rapidly growing technology. We look forward to demystifying generative AI and start you down the path to using it to improve your own work.
Na tomto webovém semináři zjistíte, proč je pohodlnější používat objekt tabulky než práci s našimi tabulkami, které Excel ve skutečnosti identifikuje jako rozsah. Povíme si, jaký je rozdíl ve výsledném efektu, kdy použít tabulku a kdy je pohodlnější použít rozsah. Ukážeme si, jak si zjednodušit práci s rozsáhlou databází, jak používat přehlednější odkazy ve funkcích, a v neposlední řadě si projdeme práci s pokročilými nástroji Excelu.
Nemáte jasnou představu o možnostech soubežného zpracování úloh v Pythonu? Ztrácíte se v termínech jako vlákno, proces, greenlet, future, asyncio nebo GIL? Právě tyto informace s příklady se dozvíte na nejbližším plánovaném IT Ránu s Janem Vrbatou.
Tento webinář se zaměřuje na plné využití potenciálu Microsoft Teams pro spolupráci a komunikaci. Microsoft Teams je platforma, která umožňuje efektivní a bezproblémovou virtuální komunikaci a v současné době je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro týmovou spolupráci. Během webináře se budeme zabývat různými aspekty používání MS Teams s důrazem na optimalizaci spolupráce a zlepšení komunikace v týmu. Účastníci se seznámí s nejnovějšími funkcemi, tipy a triky, které umožňují efektivní využívání této platformy.
Co je v cloudu, je ve výchozím stavu dostupné odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení. To však není rozhodně žádoucí stav, proto je našim úkolem jasně naimplementovat pravidla zahrnující např. důvěryhodné a nedůvěryhodné lokality, rizikovost přihlášení, typy zařízení, heathcheck zařízení atd. K tomu slouží tzv. Conditional access, který představuje vstupní bránu vyhodnocující přístupy do cloudového prostředí. Touto branou nenecháme rozhodně projít podezřelé přihlášení. Klíčové pro úspěch je vytvořit pravidla na míru organizace. V rámci webináře si vysvětlíme, jak conditional access funguje, tipy z praxe, jaké správné otázky si máme položit pro úspěšné nasazení, časté chyby, kterých se firmy dopouštějí a také okomentujeme důležité novinky, které do této technologie Microsoft postupně přidává.
C# 11 je nejnovější verzí jazyka C# a byl vydán společně se systémem .NET 7. Jak prakticky přistupovat k novým funkcím? Pojďme se společně podívat, co je nového a jak tyto nové funkce využít v praxi.
During the session you will see how to build a report where you dynamically select measure to be displayed in a visual. You will see how to benefit from using variables in code for readability and performance. Last but not least calculation groups will discuss what they are and how you can benefit from their usage in reports.
Na webináři si představíme službu Azure SQL Managed Instance, což je doslova „instance SQL Serveru jako služba“ o jejíž provoz a údržbu se vám stará přímo Microsoft v rámci cloudu Microsoft Azure. Vysvětlíme si, jak službu nasadit, kolik nás to bude stát a za co budeme vlastně platit. Ukážeme si různé cesty, jak do této služby přesunout stávající databáze z našeho vlastního SQL Serveru.
Chcete se naučit zajímavé techniky, které můžete využít ve svém životě pro efektivnější rozhodování? Chcete zjistit, jaké možnosti v dnešní době jsou? K tomu potřebujete jen internet. Na našem webináři se dozvíte techniky, které můžete okamžitě zařadit do svého života a být tak lépe informováni. Nahlédnete do tajů umění OSINT, seznámíte se s jeho možnostmi a hlavně zjistíte, jaké zbraně máme všichni na dosah ruky. Tento webinář je určen všem, kteří mají zvídavou mysl a chtějí získat dovednosti, jak nezávisle a legálně odhalit pravdu. Toto umění je použitelné ve všech oblastech života.
Probereme a na praktických příkladech si ukážeme, jak pomocí knihovny NumPy urychlit běžně používané operace se seznamy a víceúrovňovými seznamy. Tato knihovna je základem mnoha frameworků pro práci s daty, ale je velmi dobře použitelná i samostatně. Zejména u dlouhých seznamů přináší velmi zajímavé možnosti. Nakonec se podíváme na dva datové typy z knihovny Pandas, které jako základ používají datové struktury z NumPy.
Proč použít monorepo? Řekneme si, co přináší monorepo nástroj Nx a jakým způsobem rešit architekturu. V neposlední řade se podíváme společně na novinky v Angular 15 jmenovitě na standalone komponenty.
Zavést bezpečné AES šifrování pro Kerberos nad Active Directory nemusí být tak jednoduché. Je dobré pochopit jak to (ne)funguje a být schopen vyřešit problémy, pokud nastanou.
You can make Power BI reports by yourself and you would like to move your Power BI skill forward? Awesome. Does not matter if you are more IT or Business oriented. We have two new training products focused on each group. During this 60 minutes session will introduce you both Power BI Masterclass trainings. The first „Reporting Masterclass“ is focused on DAX calculations, correct report structuring, data story-telling, and advanced Power BI Service. The second „Data Analytics Masterclass“ is oriented toward Power Query, data integration, ETL error handling, data gateways, and data combining.
Mějte vše pod kontrolou, soustřeďte se na svou práci a udržujte si nadhled. MS Project je výkonná a snadno použitelná aplikace, která Vám umožní řídit jakýkoli projekt. Během tohoto hodinového webináře vytvoříme harmonogram s plánovanými úkoly, milníky a přiřazenými zdroji, který nám pomůže efektivně vykazovat náklady a sledovat pracovní zátěž ostatních členů týmu.
Během pár minut uvidíte, jak nasadit Java aplikaci do Azure Web Apps a jaké jsou výhody hostování aplikací v Azure Web Apps – vysoká dostupnost, škálování, elasticita a další. Tento webinář je ochutnávkou Štěpánovy přednášky "Úvod do Azure Apps Service pro Java vývojáře", kterou uvidíte na JavaDays 2022, největší konferenci o Javě.
V semináři si zesumarizujeme hlavní výhody a hlavně nevýhody využití multithreadingu při zpracování příchozích eventů a na tomhle základu si popíšeme reaktivní principy a jak je využít pro lepší zpracování dat. Zmíníme obecná pravidla, která je možné najít i v jiných jazycích (např. Python) a podíváme se na konkrétní implementace a příklady.
Využití služeb ve veřejném cloudu s sebou přináší navazující požadavky na zabezpečení dat, služeb, procesů a komunikace. Ať už pracujete s Microsoft Azure, Amazon AWS nebo Google GCP, budete vždy řešit obdobné požadavky, počínaje správou identit, šifrováním, zabezpečením úložiště, serverů, databází a mnohých dalších. Každý provider má k dispozici vzdělávací track a certifikaci pro bezpečnost daného prostředí. Společnost EC-Council však přichází s jiným konceptem, a to kurzem a certifikací zabývající se bezpečností všech tří cloud prostředí. Teorie, ukázky a laby jsou tak řešeny ve všech třech cloud prostředích a účastníci získají komplexní znalosti nutné k zabezpečení provozu cloudových služeb.
Co se stane, když se pokusíme z tabulkového kalkulátoru udělat programátora? Co můžeme snadno rozpoznat ve Visual Basic for Applications pro Excel? Úprava kódu bez zbytečného psaní a vytvoření jednoduchého příkazu nebo funkce (spíše) čtením.
Správa a automatizace kontejnerů s využitím Kubernetes je dnes velmi populární. Během hodinové přednášky si ukážeme, co to vlastně Kubernetes je, odkud přišel a co nám může nabídnout. Většinová nasazení této technologie je možné najít v cloudu, který do značné míry skrývá možnosti přímého použití tohoto nástroje. Pokusím se demonstrovat, že je možné Kubernetes nasadit i bez cloudu a zmíním některé z jeho fascinujících vlastností.
MiTM, nebo PiTM jsou zkratky, které označují počítačový útok, při němž útočník ovládne komunikaci mezi svou obětí a cílovým systémem. Přijďte si zpestřit ráno shlédnutím ukázky jednoho z nejběžnějších způsobů, kterým se útočník může do této nebezpečné pozice dostat (APR). Na konferenci Hackerfest pak možná uvidíte i další, méně známé způsoby MiTM útoků.
Správa datového centra a privátního cloudu může vypadat v době mnoha cloudových veřejných služeb jako velká výzva pro správce, ale nemusí tomu tak úplně být. Potřebujete-li mít Vaše datové centrum pod kontrolou a zorientovat se v oblasti správy virtualizace a dohledu datového centra, tak je tento webinář právě pro Vás.
Microsoft Power Platform pomáhá organizacím optimalizovat jejich operace zjednodušením, automatizací a transformací obchodních úloh a procesů. Na tomto webináři jsme si ukázali Power Platform z pohledu Developera a prošli si technologie, na kterých Power Platform stojí. Ke konci webináře jsme si vytvořili jednoduchou aplikaci.
Automatizace procesů nebyla nikdy jednodušší. Seznamte se s RPA, virtuálním pracovníkem. V rámci webináře jsme si ukázali, co je potřeba připravit před nástupem nového virtuálního kolegy a jak tato spolupráce funguje. Dotkli jsme se témat infrastruktury, technologické připravenosti či bezpečnosti. Součástí našeho setkání byla také řada praktických ukázek ze soukromé i veřejné sféry.
.NET 6, tak jako obvykle, přináší plno novinek a těch pár největších jste určitě už zahlédli. Ale je tady plno menších, leč možná i mnohem užitečnějších. A na tomto IT Ránu #6 jsme se na ně podívali.
Stále bojujete s příkazem SELECT v jazyce SQL a nejste si jistí, co bude přesně výsledkem vašeho dotazu? Na této přednášce jsme se podívali na úplné základy dotazování databáze v Microsoft SQL Serveru a vysvětlili si v jakém pořadí probíhají jednotlivé kroky transformace dat v příkazu SELECT tak, abyste až budete příště psát databázový dotaz s jistotou věděli, co bude jeho výsledkem.
Společně jsme se podívali na to, jak zabezpečit obsah v Power BI. Jednak jsme se podívali na zabezpečení workspaces. Dále jsme se posunuli na zabezpečení dat v modelu a role. Od zabezpečení "klasického" až po řádkové zabezpečení na úrovni jednotlivých uživatelů. Webinář jsme zakončili možnostmi pro zabezpečení na úrovni metrik.
Během webináře jsme si udělali přehled, kam směřuje správa koncových zařízení v oblasti on-prem, cloud a hybridních řešení. Zaměřili jsme se na rychlý přehled novinek, které se udály za poslední rok v jednotlivých revizích produktů Endpoint Managementu. Představili jsme si možnosti nasazení v oblasti Aplikačního managementu, Aktualizací software, Windows jako služby a M365 Apps.
Pro práci s SQL Serverem máme k dispozici velmi komfortní prostředí SQL Server Management Studia. Ale co když Management Studio zrovna není k dispozici nebo používáme operační systém, na který se SSMS nainstalovat nedá? Přednáška nás provedla několika ukázkami situací, kdy se metadata ukazují jako neocenitelný pomocník.
"IT pracovníci potřebují ke své práci mnoho různých účtů, hesel a přístupů obecně. Používají rozličné správce hesel, zadávají hesla z klávesnice, pracují přes RDP. Někdy už k tomu mají i multifactor. Stačí to?" ptá se Ondřej Ševeček, odborník na kybernetickou bezpečnost. Na webináři se probíralo, jaké zranitelnosti uživatelská práce představuje a jaké další hrozby očekávat od lidí, kteří by se rádi dostali k vašim citlivým údajům. Cílem webináře bylo vymyslet, jak těmto hrozbám předcházet.